Coworking i Göteborg - jämför kontorshotell

Workaround gör nedslag i Göteborg - Vi träffar Upper Wasa!

Då Workaround arbetar med coworkingaktörer och kontorshotell i över 20 svenska städer och flexibla kontor som fenomen växer snabbt utanför Stockholm, Göteborg och Malmö så tyckte vi att det var hög tid att göra några nedslag hos våra partners ute i landet. Först ut i denna miniserie med intervjuer och reportage är Upper Wasa, ett nytt kontorshotell i Göteborg som vi har arbetat nära med sedan de slog upp portarna tidigare i år. Vi åkte till Göteborg och träffade Marcus Hermansson, grundare av Upper Wasa, som visade oss runt och berättade mer om deras koncept, hur det har gått sedan starten samt vikten av flexibla villkor. 

Allt började med en idé om att skapa en arbetsplats som kändes riktigt välkomnande, en plats med humana priser och flexibla avtalsupplägg där allt ingår i priset och enkelhet är ett ledord. En plats som känns som ett helt eget kontor med lite högre grad av personlighet än de större coworkingaktörerna i Göteborg erbjuder.

Vi började planera för detta under pandemin säger Marcus Hermansson på Upper Wasa. Vi tog över lokalerna under 2021 och slog upp portarna så pass nyligen som juni 2022. Intresset för våra kontorslösningar har varit högt och vi närmar oss fullsatt med snabba steg fortsätter Marcus. I september har vi fyra nya företag som flyttar in och vi ser inte att intresset avtar, snarare tvärtom.

Det som slår oss när vi kliver in genom dörrarna till Upper Wasa på den anrika Föreningsgatan är just hur gemytlig arbetsplatsen är. Här finns plats för cirka 60 personer, och den mindre storleken står i kontrast till många andra aktörer på marknaden och skapar känslan av ett större vardagsrum. Vi känner oss som hemma omedelbart.

Vi strävar efter att vara ett trivsamt kontorshotell som vi vill skall kännas som det egna kontoret säger Marcus. Det skall vara lätt, enkelt och välkomnande. Medlemmarna uppskattar den trivsamma arbetsmiljön och att det är lätt att växla mellan olika arbetsuppgifter. 

Utöver det personliga tilltalet, vad upplever ni att era medlemmar uppskattar med Upper Wasa?

Vi får ofta höra från våra medlemmar att de uppskattar att lokalerna är representativa och att det känns roligt att förlägga möten och utbildningar hos oss. Vi får även uppskattning för våra humana priser, avtalsflexibilitet och att allt ingår. Enkelheten är för oss viktigt. Sist men inte minst så får vi också höra att kontoret är tyst och att det är lätt att få arbetsro här, vilket ju är väldigt viktigt för dessa växande företag.

Vad tror ni skiljer er från era branschkollegor i Göteborg? Nämn tre saker!

  • Verkligt bra priser med hög grad av flexibilitet där våra hyresgäster får väldigt mycket för pengarna.
  • Det centrala, men ändå lugna, läget.
  • Ett starkt fokus på att våra medlemmar skall känna att det är deras eget kontor.

Riktar ni in er på några specifika typer av företag?

Egentligen inte, det viktigaste för oss är att våra medlemmar känner att våra kontorslösningar passar deras behov. Vår uppgift är också att göra det lilla extra för att möjliggöra de bästa arbetsförhållandena för alla medlemmar. Och sedan är det givetvis viktigt för oss att de företag som sitter hos oss inte bedriver verksamheter som skadar samhälle eller miljö.

Så vad är det för typ av företag som är medlemmar hos er då?

Det är en stor spridning på vilka typer av verksamheter våra medlemmar bedriver, men om jag skall vara lite generell så kan jag säga att det hittills varit främst konsultbolag, reklambyråer och systemutvecklare som fastnat för Upper Wasa.

Vad händer hos er på Upper Wasa under hösten? Hur utvecklar ni konceptet?

Nu har vi ju nyligen slagit upp dörrarna, så för oss handlar det mycket om att arbeta in och kontinuerligt förbättra vårt koncept. Men vi ligger inte på latsidan då vi i höst skall färdigställa ny yta i våra lokaler och börja genomföra marknadsaktiviteter för att nå ut ännu mer.

Nå ut ja - Hur har det varit att arbeta med Workaround för att hitta medlemmar?

Det har fungerat riktigt bra hittills och har varit väldigt roligt! Vi känner en kollegial känsla med er och ni har verkligen varit med och påverkat vår försäljning starkt, framförallt kopplat till nya intressenter. Vi tycker också att ni är skickliga på själva matchningen, vilket leder till att alla möten och visningar som kommer via er känns relevant både för oss och våra intressenter. Vi är jätteglada för samarbetet med er och hoppas på fortsatt framgång tillsammans under hösten och framåt!

Workaround vill tacka Marcus och Upper Wasa för förtroendet vi fått hittills. Vi är också väldigt glada över det nära samarbetet och tacksamma för att vi fick komma förbi på besök och se era lokaler!

Är du intresserad av att veta mer om Upper Wasa och deras personliga kontorshotell? Läs då mer här!

 

Stefan Söderlindh