Platsen där arbete blir en upplevelse

Quick Office Bromma Blocks är en av finalisterna i “Årets Coworking Space”. Vi har träffat vd:n Pernilla Ytterbring, som berättar att de satsar på inspirerande lokaler, den personliga servicen och att de alltid strävar efter att överträffa medlemmarnas förväntningar.

Hur känns det att vara finalist i kategorin “Årets Coworking Space”?

– Vi är otroligt stolta och entusiastiska över att Quick Office Bromma Blocks är bland finalisterna i Årets Coworking Space! Det är en bekräftelse på vårt hårda arbete och engagemang för att skapa en bra arbetsmiljö för våra medlemmar. Konkurrensen är stark, och vi är hedrade att vara bland de nominerade i ett fält med många framstående anläggningar.

Varför tror ni att ni är en av finalisterna i denna kategori?

– Vi tror att vår framgång som coworking space beror på vår dedikation till att erbjuda en flexibel och inspirerande arbetsplats. Vi har fokuserat på att skapa en gemenskap, erbjuda moderna faciliteter och lyssna på våra medlemmars behov för att ständigt förbättra vårt utbud. Med 11 olika kontor i Stockholm, Malmö och Spanien ger vi våra medlemmar tillgång till en rad olika adresser, vilket ger dem flexibilitet och valfrihet. Vi strävar ständigt efter att skapa en arbetsmiljö som inte bara möter, utan även överträffar, våra medlemmars förväntningar och behov.

Hur är er filosofi bakom att skapa ett attraktivt coworking space?

– Effektivitet, personligt och ansvarstagande representerar grundpelarna i vår filosofi. Dessa värderingar genomsyrar våra relationer med varandra, med våra medlemmar, med våra lokaler och med miljön. Personlig service är särskilt viktig för oss, och våra kontorschefer är nyckelpersoner i skapandet av våra kontorsmiljöer.

Hur har ni omsatt det i praktiken för att göra Quick Office Bromma Blocks till ett attraktivt coworking space?

– Målet att göra Quick Office Bromma Blocks till det mest attraktiva coworking spacet har drivit oss att investera i fantastiska lokaler och mötesrum. Genom att skapa olika arbetsområden som passar olika behov och att främja samarbete genom spännande evenemang och nätverksmöjligheter har vi skapat en plats där arbete blir en upplevelse.

Berätta mer om vad som hänt på Quick Office Bromma Blocks under året som gått?

– Under det senaste året har vi upplevt en inspirerande medlemstillväxt. Och vi har svarat på efterfrågan genom att introducera nya lösningar och tjänster. Vi har märkt av en stark önskan om att återigen mötas ansikte mot ansikte och vi har utökat våra mötesrum för att rymma fler deltagare.

Vad händer på Quick Office Bromma Blocks och på Quick Office i stort under året som kommer?

– På Quick Office Bromma Blocks har vi, i samarbete med fastighetsägaren, förvandlat entrén till en inbjudande plats där vi snart öppnar ett café och erbjuder extra servicefaciliteter till företag i kvarteret. Vi planerar att fortsätta utveckla och förbättra vårt erbjudande. Det händer mycket hos oss hela tiden, så håll utkik.

Till sist, hur tror du coworkingåret 2024 kommer att bli? Vad kommer vi se för trender och utveckling?

– Vi förväntar oss att coworkingtrenden kommer att fortsätta växa. Och flexibilitet och möjligheten att skapa meningsfulla arbetsmiljöer kommer att vara i fokus. Vi tror att teknologiska framsteg och ökad efterfrågan på hållbarhet kommer att påverka hur coworking spaces utvecklas under året. Där står vi redo att anpassa oss till dessa trender och fortsätta erbjuda innovativa arbetsplatser.

Vi på Workaround tackar Pernilla för intressanta insikter och tankar om Quick Office arbete och branschens utveckling i stort och ser mycket fram emot att träffas på prisutdelningen för “Årets Coworking Awards 2023” den 6 mars.

Här kan du läsa mer om Workarounds initiativ Årets Coworking Stockholm, dess olika kategorier och tillvägagångssätt. 

Här kan du läsa mer om Quick Office.

Workaround