Årets Coworking - Workaround träffar United Spaces, finalist i "Årets Community"

I förra veckan presenterade Workaround finalisterna i samtliga kategorier i Årets Coworking Award Stockholm. Under de kommande veckorna fram till prisutdelningen den 15 februari så kommer Workaround att göra nedslag med en finalist i varje kategori för att prata om deras verksamhet, hur de ser på sina nomineringar och vad de tror kommer att hända i branschen under 2023. Först ut är United Spaces som av branschens medlemmar har röstats fram som finalist i "Årets Community", dvs den aktör som lyckats skapa bäst community mellan sina medlemmar och anläggningar. Vi har frågat teamet på United Spaces om vilka deras framgångsfaktorer är!

Först och främst - Hur känns det att vara finalist i kategorin "Årets Community”?

Det känns såklart otroligt kul. Ett tydligt kvitto på att vi lyckats i vår ambition att skapa en välkomnande, inspirerande och inkluderande coworking-arena. En stor eloge till vår community manager Alma Källén och hennes team på Götgatan som gör ett fantastiskt jobb.

Varför tror ni att ni är en av finalisterna i denna kategori?

För att vi ständigt försöker vara lyhörda och agera på våra medlemmars önskemål och behov. Och att vi konsekvent, i stort och smått, försöker addera mycket kärlek och omtanke för våra medlemmar.

Vad anser ni på United Spaces karaktäriserar ett bra community?

Att komma till United Spaces ska vara lite som att komma hem, en plats där man blir varmt och personligt mottagen och där atmosfären är avslappnad  och öppen. Det ska vara lätt och naturligt att interagera med andra. 

Hur arbetar ni rent konkret för att skapa ett bra community bland era medlemmar?

Dels genom att skapa ytor och miljöer som uppmuntrar till interaktion men självklart också genom att ständigt erbjuda naturliga samlingspunkter i form av inspirerande event, medlemsluncher, wellness-aktiviteter och AW:s.

Berätta mer om vad som hänt på United Spaces under året som gått? Hur har medlemstillväxten varit och vilka lösningar ser ni högt tryck på? Några stora händelser?

Det är uppenbart att intresset för den här typen av lösning har ökat kraftigt i kölvattnet av pandemin. Vi har väldigt mycket förfrågningar just nu, både från större och mindre företag, och på flera av våra anläggningar börjar det bli helt fullt. Framför allt ser vi en ökad efterfrågan på våra Private Offices. Vi kan också konstatera att uthyrningen av konferens- och mötesrum har tagit rejäl fart vilket är otroligt roligt.

Vad för spännande kan vi se fram emot på United Spaces under 2023?

Med vår nya och extremt visionära VD Emelie Mannheimer vid rodret kommer vi att fortsätta utveckla United Spaces till en plats där samverkan, lärande och hälsa står i fokus- och där våra medlemsföretag får de bästa förutsättningarna att både växa och blomstra.

Till sist - Hur tror ni att coworkingåret 2023 kommer att bli? Vad kommer vi se för trender och utveckling inom branschen?

Vi ska nog vara ödmjuka inför den stundande lågkonjunkturen samtidigt som detta självklart också talar för vår lösning.

Intresset kommer fortsätta att öka. Fler och fler företag kommer att se fördelarna med den flexiblitet som coworking erbjuder. Parallellt kommer kraven och förväntningarna att öka när det gäller kring möjligheterna att skapa nya kontakter, samarbeten och affärer. Nu gäller det för alla aktörer där ute att verkligen börja leva upp till begreppet ”coworking”. Det är ju faktiskt det vi alla menar är den stora fördelen med att välja den här typen av lösning.

 

Vi på Workaround tackar United Spaces för pratstunden och önskar er stort lycka till på prisutdelningen den 15 februari på The Park Södra! 

Stefan Söderlindh