Årets Coworking - Vi träffar personerna bakom nomineringarna!

Nominerad i kategorin Årets Nykomling - Helio Sundbyberg

Som en del i Workarounds tävling Årets Coworking besöker vi ett antal coworkinganläggningar och träffar inspirerande personer som är nominerade i tävlingens olika kategorier. Under december månad lyfter vi fram ett antal nyöppnade coworkinganläggningar som är nominerade i kategorin “Årets Nykomling”, och först ut är Helios nya anläggning i Signalfabriken i Sundbyberg där vi träffar Daniel Sterley som är försäljningschef på Helio.

Allt började med en unik plats och en idé om att Stockholms snabbast växande stadsdel behövde ett riktigt modernt och personligt coworking space. Idag har Helio Sundbyberg varit öppet i fyra månader och på kort tid blivit en naturlig mötesplats för frilansare och startupbolag i alla typer av branscher. 

Allt har gått väldigt fort säger Daniel Sterley på Helio. Vi tog de första visningarna i bygghjälm i mars månad, och signerade vår första medlem samma månad. Intresset har varit stort sedan start och sedan vi slog upp dörrarna i augusti har vi på kort tid fyllt våra ytor med många olika typer av medlemmar, precis som vi vill ha det!

Helio Sundbyberg är drygt 2 000 m2 stort och består främst av ett community av företag i storleken 1-10 anställda från flera olika branscher. Det har varit högt tryck på samtliga typer av medlemskap, men speciellt på de privata kontoren där trycket har varit mycket högt. 

Vi arbetar aktivt för att få till en bra blandning av företag såväl storleksmässigt som branschmässigt fortsätter Daniel. Vi strävar efter att ha ett starkt community och vill verkligen få till den där balanserade mixen av företag, för vi vet att det ofta leder till starkt nätverkande och nöjda medlemmar. Våra medlemmar stannar länge hos oss, och vi vet att det delvis beror på vår familjära och välkomnande stämning säger Daniel.

Har man besökt någon av Helios andra anläggningar runtom i Stockholm kommer man att känna igen sig. Den moderna designen kombinerat med viss industrikänsla känns igen, men då Helio Sundbyberg är den senaste av Helios anläggningar skiljer den sig också åt från övriga anläggningar på olika sätt.

Vi lär oss hela tiden när vi öppnar nya anläggningar, och såklart skruvar vi hela tiden i detaljer för att förbättra vår produkt och levererar en så bra upplevelse som möjligt. Här i Sundbyberg har vi verkligen fått till planlösningen på ett bra sätt där gemensamma utrymmen är lätta att nå från alla arbetsplatser, och då vi ritade anläggningen mitt under brinnande pandemi har vi fått in extra många telefonrum och videokonferenslösningar, vilket varit mycket uppskattat av våra medlemmar säger Daniel. 

Efter en rundtur på anläggningen kan vi på Workaround snabbt konstatera att Helio verkligen fått till såväl planlösning som gemensamma utrymmen, tillsammans med ett trevligt café med bra utbud. Under vår rundtur är det tydligt att många medlemmar nätverkar och samtalar i de gemensamma utrymmena, och vid caféet på entréplan är det under denna dagen mycket folk som rör sig. 

Vi är som sagt mycket nöjda med hur vi fått till Helio Sundbyberg säger Daniel, men det är framförallt medlemmarna som gör stället. Vi brukar säga att de första 100 medlemmarna sätter kulturen på en anläggning, och vi kunde inte vara mer nöjda med kulturen här. Nu tar vi sats mot vår nästa nyöppning i mars 2022, vilket blir en helt ny anläggning i Malmö, vår första utanför Stockholm avslutar Daniel.

Är du intresserad av att veta mer om Helio Sundbyberg och Helios övriga anläggningar. Läs då mer här.

Här kan du läsa mer om Workarounds tävling Årets Coworking

Stefan Söderlindh